Vítejte na stránkách obce Vidochov, chcete si nastavit zobrazení:

Historie obce

První zmínky

Nejstarší zpráva o Stupné je z roku 1260, kdy zde sídlil Sulislav ze Stupné, který je uveden jako svědek na listině v Úpě – dnes Horní Staré Město, část Trutnova. Další zpráva je z roku 1382 a o Vidochově 1386. obě uvádějí, že tyto vsi patřili ke zboží hradu Pecka, jehož prvním známým držitelem byl Budivoj z Pecky z rodu pánů ze Železnic, doložený k r. 1322. Z jeho nástupců jsou známi v roce 1365 bratři Hereš, Mutina a Jan z Pecky. Stupná 1382 a Vidochov 1386 patřily i s některými dalšími vesnicemi Janovi z Pecky.

15. století

Od roku 1417 vystupoval jako držitel peckovského zboží a hradem Jarek ze Železnice, který se psal z Pecky. Při vypuknutí husitské revoluce se připojil ke katolické menšině a na svém panství udržoval přijímání podjednou. Proto sirotci v srpnu 1432 oblehli hrad Pecku. Jarek ji hájil až do února 1433, kdy s nimi uzavřel příměří. Majetek mu zůstal, ale musel se přidat k sirotčímu bratrstvu a na svém panství dovolit šíření podobojí.

aktualizováno: 10. 12. 2020 20:02, Jan Mácha

Novinky z Obce

Mateřská a základní škola

Základní škola Vidochov

Základní škola Vidochov je malotřídní škola, která poskytuje vzdělání žákům z pěti ročníků. ZŠ má kapacitu 26 dětí, školní družina s kapacitou 26 dětí, MŠ s kapacitou 31 dětí a školní kuchyň a jídelnu s kapacitou 60 strávníků.

Naše škola se vyznačuje rodinnou atmosférou, která ja způspobena zejména nevelklým počtem pedagogických pracovníků a faktem, že se školáci i děti školkového věku potkávají na chodbách i v jídelně. Společně připravují a účastní se nejrůznějších akcí pro rodiče i veřejnost.

Po ukončení 5. ročníku žáci odcházejí většinou do Základní školy v Nové Pace nebo Gymnázia v Nové Pace.

Budova školy se otevírá v 6:30 a vlastní vyučování začíná v 8:00. Mateřská škola je otevřena od 6:30 - 16:00 hodin.

Škola je schopna zajistit výuku žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žákům mimořádně nadaným.

Informace o obci

Obecní znak

Obecní vlajka

Obec Vidochov

Kde se nachází

Obec Vidochov se nachází 5 km severovýchodně od Nové Paky při silnici do Hostinného.  Poloha obce v samém středu Podkrkonoší zaručuje dobré možnosti pro turistiku a poznávání okolní krajiny. Okolí obce je protkáno řadou turistických a cyklistických stezek. Milovníci přírodních a kulturních památek jistě nevynechají návštěvu Českého ráje, kde je řada pískovcových útvarů a jiných pamětihodností. Naopak milovníci zimních sportů přivítají nabídku Krkonoš, kde je množství běžeckých tratí a sjezdovek v několika horských střediscích.

Informační SMS

Dostávejte aktuální informace přímo na váš telefon

Chcete-li vždy dostávat aktuální informace o dění v obci, stačí se zaregistrovat k odběru novinek níže na stránkách v sekci "dostávejte novinky".